Spánok bábätka 0-3 mesiace
- Lucka Palátová
- Jun 15, 2020
- 11 min read

Tento článok som napísala, keď mala Vivi asi 10 mesiacov, čiže skoro dva roky dozadu. Nechala som ho v autentickej podobe, nič som v ňom nemenila. Ale ako som si ho teraz spätne čítala, nenapísala by som ho inak ani dnes. :)
REPOST:
V tomto príspevku by som sa rada podelila o môj zážitok a moje vedomosti, ktoré som v tomto období nazbierala a na moju dcérku aplikovala. Vždy, keď som si s niečím nevedela rady alebo som chcela, aby niečo fungovalo lepšie, robila som veľký google prieskum a naozaj som narazila na veľa užitočných rád a postupov. Stránky, z ktorých som "študovala" a videá, z ktorých som sa "učila", boli väčšinou všetky po anglicky, tak som sa to tu rozhodla ja, slovenka, po slovensky, pre slovenky, zhrnúť.
Takže začnime...
Pôrodnica a transformácia na domáci režim
Bola som tá šťastná, ktorej bábätko už v pôrodnici malo režim. Moja Vivi fungovala ako švajčiarske hodinky. Presne 3 hodiny spala, po troch hodinách ju zobudil hlad a plienka, dostala napapať a spala ďalšie 3 hodiny. A takto to išlo celé dni. Takže z pôrodnice som odchádzala s tým, že viem presne, kedy sa znova zobudí, a kedy potom znova a znova...
Novorodeniatka vlastne hlavne spia. To je ich celodenná náplň. Spia a jedia. Rastú. Silnejú. Lúčia sa s nažltlým sfarbením (niektoré - aj to moje). Priberajú. Nie nadarmo sa prvé tri mesiace volajú aj 4.trimester. Bábätko ešte nie je také čulé a vnímavé na okolie a aj ich spánok má inú hĺbku a cyklus ako ten, ktorý sa potom transformuje zhruba po štyroch mesiacoch.
V tomto období je fajn vypozorovať nejaký vzorec, podľa ktorého bábätko funguje. Koľko zvykne spať, keď je k spokojnosti najedené? Koľko vydrží hore, kým znovu zaspí? Ktorý z tých všetkých spánkov, ktoré za deň stihne mať, je najdlhší? Ja som bola taký magor, že som si viedla poznámky asi o všetkom. O kakaní, spaní, jedení, množstve zjedeného mlieka, nálade, plači... Neskôr moje záznamy nadobudli podobu tabuľky, také boli sofistikované :D. Áno, veď hovorím, magor! Ale, nie je možno na škodu si nejaké tie poznámky robiť.
Tip č.1 Snažte sa načasovať spánok, ktorý vaše bábätko zvykne mať najdlhší, na noc.
Naša Vivi, ako som už spomínala, mala najskôr trojhodinové intervaly. Možno prvých pár týždňov. Aj v noci. Potom sme si všimli, že jeden z tých spánkov začína byť dlhší. Niekedy to boli 4 hodiny, potom 5, 6 atď. Teraz je to ten spánok, ktorý trvá 12 hodín :).
A tento streč (najdlhší spánok) zvykla mať napríklad od piatej poobede do deviatej večer. A potom už bola celá noc rozkúskovaná na trojhodinové intervaly. Tak sme si povedali, že ju skúsime zobudiť o ôsmej, aby si ten najdlhší streč ušetrila na noc. Samozrejme, nešlo to hneď, zo dňa na deň, ale možno behom týždňa to fungovalo tak, že sme to naozaj načasovali na noc. A povedzme do druhej ráno sme spali solídnych 4-5 hodín (ak sme išli s Vivi večer spať naraz). Takže toto je dobrý začiatok.
My sme mali (a máme) dobrého spáča, ale ak aj vaše bábo máva 1,5-2 hodinové spánky za deň a jeden 3 hodinový, tak je to práve ten, ktorý chcete, aby malo v noci.
Podľa mňa týmto u vášho bábätka prirodzene podporíte aj vnímanie rozdielu medzi dňom a nocou a jeho biorytmus sa postupne správne nastaví tak, že v noci sa spí dlho a cez deň kratšie.
Plné bruško = dobrý spánok
Či už plné materského mlieka, umelého mlieka alebo kombinácie. Mám pocit, že v poslednej dobe je v otázke kojenia na mamičky kladený obrovský tlak spoločnosti. Musíš kojiť! Každá matka má mlieko! Neexistuje nič také, že nemáš mlieko! Daj si vajcovú polievku s kmínom! Nič lepšie pre tvoje dieťa neexistuje!
Prrrrrrrr!
Súhlasím. Čiastočne. Jasné, že materské mlieko je to naj, čo môžete svojmu drobcovi dať. Aspoň počas prvých pár týždňov alebo mesiacov, rokov...? Ale, filtrujte prosím tieto názory! A zamyslite sa, či to nie ste viac vy, ako spoločnosť, kto na vás tak veľmi tlačí...
Kedysi sa to tak neriešilo. Nemáš mlieko? Daj bábu Sunar. A bolo. A bolo to také zlé? Otázka na zamyslenie...
Ja som išla domov s ledva 2,5 kilovým bábom. Ktorému som ja (rozumej materské mlieko) nestačila. Kŕmili sme sa pol hodinu, človek si myslel, ako sa dobre napapala. A po pol hodine a po odcucnutí sa odo mňa nasledoval rovnaký hladný plač, ako pred začiatkom kojenia. Nemohla som si dovoliť ju nechať hladnú. Ja som ju evidentne nezasýtila. Vraj sa to robí tak, že bábu strčíte znovu "prso". A znovu, a znovu. Potom na chvíľu zadrieme a potom sa zasa zobudí, lebo sa poriadne nenajedlo. A tam mu prso strčíte znovu. Toto je jedna cesta. Tá cesta, ktorou si časom vybojujete, že bábu budete stačiť "vy". Alebo že sa budete kŕmiť strašne veľa krát za deň, lebo bábätko nikdy nie je najedené tak do sýtosti, aby si vedelo dlho pospať. Alebo ste tá šťastná, ktorá má mlieka na rozdávanie a také niečo nepoznáte. Good for you. Ja som išla cestou: napapaj sa od mňa a ak ešte budeš hladná, dokŕmim ťa Bebou z fľašky. A tak sme fungovali. Pár týždňov. Kým ma totálne nevypískala a potom boli už len fľašky.
A musím sa priznať, že som s tým bola ok. Už vtedy. Proste som si povedala, že radšej chcem najedené, spokojné a priberajúce bábo, než to, aby som sa mohla biť do pŕs, že kojím.
Tip č.2 Dajte svojmu bábätku pred spaním poriadne najesť! Do sýtosti - do blaženosti!
Či už to znamená, že sa poriadne naje z vás, z vás a fľašky alebo len z fľašky. Netlačte na pílu. Keď to kojenie nejde, tak to nejde. Ja viem... tá imunita. No skúste si urobiť prieskum vo vašom okolí - kto bol kojený, kto bol na sunare, kto má teraz dobrú imunitu a kto býva často chorý a či tam je nejaký súvis...
Nikto nad vami nestojí s bičom, že musíte kojiť. Ak tou osobou nie ste vy sama. A nikto to po rokoch nebude riešiť. Ani vy, ani vaše malé a ani vaše okolie. Sú to starosti a trápenia hlavne novopečených mamín. A je na vás, nakoľko si to pustíte pod kožu. Či sa snažiť budete alebo nie. Ale akokoľvek sa rozhodnete, je to správne. Vy ste mama. Vy viete a chcete to najlepšie pre vaše dieťa. A to sa počíta!
P.S.: Nezastávam umelé mlieko a nie som proti kojeniu, ako by sa mohlo zdať. Som proti tlaku! Proti blbým rečiam okolia a spoločnosti! Som za možnosť výberu bez odsudzovania!
No a ako zistíte, že sa vaše bábätko poriadne najedlo? Že už neplače, že má blažený výraz v tvári a pravdepodobne už aj zaspáva. Lebo je spokojné. Tak a teraz ho šup uložiť!
Zavinutie
Tip č.3 Zavinujte vaše bábätko tak, že mu zafixujete do zavinovačky ručičky. A to najmä počas týchto prvých 3 mesiacov! Väčšina to má rada, simuluje to totiž podmienky, ktoré malo u vás v brušku.
Prečo zavinovať?
dôvod č.1: simuluje to bábätku jeho pobyt u vás v brušku - prvé 3 mesiace života sa nazývajú aj 4. trimester, pretože bábätko je ešte rado také učučkaná, zabalené a v teple, rado spí a ešte veľa nevníma
dôvod č.2: kvôli Moorovmu reflexu. Ide o trhavé pohyby ručičiek počas spánku. Tieto trhavé pohyby často bábätko budia a potom si musí prechádzať znovu fázou zaspávania, na ktorú zväčša opäť potrebuje vás, alebo, ako si často mamičky myslia - už dospalo. Takže ak máte problém s tým, že sa vám vaše malé často zo spánku budí, aj keď je dobre napapané a zdanlivo by mu nič nemalo chýbať, možno mu chýba zafixovať mu ručičky tak, aby mu každú chvíľu kŕčovito nevystreľovali do vzduchu.
Na to zavinutie, ktoré mám na mysli ja, budete potrebovať: jednu plienku (klasickú, látkovú, dá sa zohnať aj vo väčších rozmeroch, myslím že 80 x 80 , odporúčam checknúť DM-ku) a jednu klasickú, takú tu paplónikovú zavinovačku na suchý zips alebo na stužku, ktorou to všetko na vrchu zaistíte a dodáte vášmu bábätku viac tepla.
Miesto na spanie
Určite to poznáte, malé bábätko, také to čerstvé, práve vyliahnuté :), spinká hocikde. Nemusíte sa zvukovo skoro vôbec obmedzovať. Môže ísť telka, môžte sa rozprávať, môže byť zažaté, môžete mlieť kávu na mlynčeku, môžete variť, smiať sa, proste hocičo. A ono...spí. Takže zo začiatku sa môže zdať, že je to jedno. Možno po zvukovej stránke. Ale čo sa týka miesta, mali by ste si od začiatku určiť, že keď bábätko zaspí, tak spinká stále na rovnakom mieste. Napríklad v kočíku alebo v postieľke.
No a čím je staršie, môžete to pozorovať z týždňa na týždeň, tým ho viac začínajú rušiť aj okolité zvuky. Proste už si tú kávu nenameliete :D! Takže potom je dobré dieťatko premiestniť na tichšie a pokojnejšie miesto vo vašom byte alebo dome. Najlepšie také, kde sa dá urobiť prítmie.
Tip č.4 Určte konkrétne miesto, kde sa spí a tam vaše dieťatko zakaždým ukladajte. Najlepšie postieľka alebo kočík (myslím cez deň, na noc samozrejme postieľka). A ak si zvolíte kočík, dobré je, že ho môžete premiestňovať po byte/dome podľa potrieb vášho dieťatka. Zo začiatku si môžete kočík odparkovať priamo v miestnosti kde ste aj vy. Neskôr, keď je citlivejšie na zvuky, ho proste odveziete na tichšie miesto. Snažte sa eliminovať situácie, že zaspí tam, kde sa hrá, alebo na vás a vy ho na to "spacie miesto" neodnesiete.
Ja viem, niekedy sa nedá odolať :). Iba vravím, snažte sa to eliminovať.
Bez dudlíka je to ťažšie, ale vyplatí sa to
Tip č.5 Ukladajte bábätko na spanie bez dudlíka. Aspoň to skúste.
Ja viem, s dudlíkom sa ududká tak rýchlo a bez plaču. Lenže prejde 5 minút... Dudlík vypadol. Vaše malé vám to hlási tým, že spustí plač. Takže dudlík idete dať naspäť do úst. Po chvíli sa situácia zopakuje... A tak dokola.
Absolútne nezatracujem dudlíky počas dňa. Ale na tie spánky to nerobí dobrotu. Je to len o tom, že zaspávanie bez dudlíka je väčšia výzva. Pre vaše bábo, ale aj pre vás. Bábätko si musí nájsť spôsob, akým sa upokojí samé, bez pomoci dudlíka, iba s vašou asistenciou.
Vaša asistencia - pick up / put down metóda
V čom spočíva vaša asistencia? No, majme tú situáciu, že bábo sa napapá, je ospalé, skoro spí. Ale kým ho zaviniete a urobíte s ním všetky tie hókusy pókusy, preberie sa. Vy ho položíte do kočárika a odchádzate. A bábo nemá dudel. A už ani vás. Takže začne plakať.
Tu prichádza najväčšia výzva. Skúste ten plač chvíľku vydržať. Dajte si minútku, dve... neskôr, pre silnejšie povahy, tri minúty. Možno vás prekvapí, že sa behom tohto času samé upokojí a zaspí. Lebo veď sa mu chcelo spať, že? A ak nie?
Po uplynutí vami zvoleného počtu minút (neodporúča sa však viac ako 3-5 minút) prídete za bábätkom, zdvihnete ho, také zabalené v tom batôžteku, čuchom skontrolujete, či nemá ešte nejaký iný dôvod plakať a ak nie, chvíľku ho pohojdajte v náručí. Niečo mu zaspievajte alebo skúste staré dobré čšššššš čšššššš - najskôr hlasnejšie a ako sa upokojuje bábo, tak vy znižujete volume čšššškania. Chceme dostať dieťatko do stavu, že je opäť, veľmi ospalé, ale ešte úplne nespí. Ak sa stane že zaspí, je to ok, najmä pri úplnom novorodeniatku sa to pravdepodobne stane. No čím je staršie, klaďte väčší dôraz na to, aby ešte nespalo a učilo sa, že môže zostať pokojné a zaspať samé, aj keď ho položíte tam kde má spinkať a vzdialite sa. A ak sa mu nebude stále dariť, bude mať istotu vo vás, že opäť prídete, zdvihnete ho (pick up), chvíľku utíšite a znova položíte (put down). Opakujte, kým dieťatko nezaspí. Našej Vivi to zvyklo trvať 2-3 pick upy/put downy.
Tip č.6 Skúste pick up/put down metódu pri zaspávaní. Je to jemná metóda, ktorou trénujete vaše dieťatko zaspať samé. Spočíva v tom, že chvíľku čakáte, či nezaspí samé a ak nie, prídete k nemu, zdvihnete ho, upokojíte do stavu že už neplače, je ospalé ale ešte nespí, a potom znovu položíte a odídete.
Nechajte bábätko chvíľku pomrkotať, kým ho vyberiete z postieľky
Teraz už máme bábätko napapané, zavinuté a dokonca nám už aj spí. Povedzme, že za 30 minút alebo hodinu začne mrkotať. Zobudí sa, zaplače. Je však stále malátne a ospalé.
Čo máme tendenciu urobiť my, matky? Nabehnúť tam, zdvihnúť dieťa, utíšiť a dať mu jesť. Napíklad. A tým vlastne ukončiť spánok. Ktorý by ale možno pokračoval!
Tip č.7 Keď uložíte bábätko spať a po nejakom čase budete počuť plač alebo zvuky, ktoré nasvedčujú tomu, že sa prebralo, neutekajte tam hneď a nevyberajte ho. Dajte tomu podobne ako pri pick up/put down metóde 2-3 minútky. Budete prekvapené, že plač alebo mrkotanie po chvíľke ustane a bábätko bude spať ďalej.
A ak ho chcete chodiť kontrolovať, nerobte to každých 5 minút. Ani každých 10. Počkajte si nejakých 15-20 minúť, keď už bábätko zaspalo a je pravdepodobné, že už spí tak tvrdo, že sa nezobudí na puknutie parkiet, keď naňho pôjdete nakuknúť. Ubezpečte sa, že je v bezpečnej polohe, nič mu nebráni v dýchaní a odíďte. A vráťte sa povedzme o hodinu na kontrolu. Takéto malé bábätká sa ešte nezvyknú v spánku pohybovať, takže ho pravdepodobne nájdete v rovnakej polohe :).
Monitor dychu
Tip č.8 Zadovážte si domov monitor dychu !
My sme mali monitor dychu Babysense a nemôžem si to vynachváliť. Koľko pokoja priniesla táto mašinka do našich nocí! V podstate je to zariadenie, ktoré pomocou 2 platní, ktoré umiestnite pod matrac v postieľke, sníma dychovú aktivitu vášho bábätka. Keď je všetko v poriadku, bliká na zeleno. Pokiaľ niečo v poriadku nie je, spustí sa alarm a bliká načerveno. Áno, párkrát sa stalo, že nebolo nič v neporiadku a alarm sa spustil aj tak. Môže to byť tým, že sú zle rozmiestnené snímacie panely, že zariadeniu dochádza baterka, že nie sú dobre zapojené kábliky alebo že mu proste šiblo. Ale naozaj, naozaj odporúčam mať to doma! Môžete v kľude spať. A viete, že to zelené svetielko čo bliká, je tá najupokojujúcejšia vec na svete.
Ja som rodila na Antolskej v Bratislave, kde bol monitor dychu automaticky v každej postieľke. Tam som si uvedomila, že TO CHCEM! Lebo mi to prinášalo toľko pokoja do nocí, kedy som mohla vyčerpaná po cisárskom reze zaspať s vedomím, že môj malý batôžtek je v poriadku a dýcha vedľa mňa v postieľke. Takže som ešte z nemocnice písala môjmu mužovi, aby ho určite zohnal, kým prídeme domov. Fakt super investícia! A ak nechcete investovať, nemocnice tieto zariadenia zvyknú požičiavať/prenajímať na nejaké obdobie. Skúste sa informovať v konkrétnej nemocnici a nemusíte si ho ani kupovať.
Rituály
Bábätká milujú rituály! Možno nie až tak úplne od začiatku, vtedy si toho ešte veľa neuvedomujú, ale časom... Časom je to pre nich istota. Lebo vedia, čo bude nasledovať. Vedia, že keď sa napapajú a chvíľku zahrajú, pôjdu spinkať. Vedia, že keď sa večer okúpu, nasleduje už noc. Že to je čas na ten najdlhší spánkový streč. Ktorý sa neskôr predĺži až do rána :)!

Tip č.9 Veci spojené so spánkom dieťatka robte stále rovnako! Odporúčam najmä nájsť si pre vás vyhovujúci večerný rituál, ktorý budete robiť každý deň rovnako! A vďaka ktorému si vaše bábätko časom začne uvedomovať, že deň sa skončil a nasleduje noc.
Príklad toho nášho večerného rituálu:
Vždy, zhruba o tej istej hodine, sme išli večer kúpať (a aj to tak stále robíme, s malými obmenami - keď už bola Vivi väčšia, pridali sme napríklad do vody penu Johnson's baby pre dobrý spánok a po kúpaní som jej začala dávať takú detskú masáž, tiež s detským mliekom z tej istej sady). Napustili sme vodičku, poľahli ju do vaničky, aby jej nebolo zima, dali som jej na bruško uteráčik namočený v teplej vode, poumývali sme ju, osušili, dali čistú plienku, obliekli do pyžamka a potom už nasledovalo posledné papanie pred nocou.
Záver
Tak som si myslela, že mi to vyjde na 10 tipov. Ako tak pozerám, mám ich zatiaľ 9. No ešte ma jeden napadá. Taký posledný, na záver.
Tip č.10 Nečakajte, že toto všetko začne fungovať hneď. Buďte konzistentní! A po čase to začne prinášať svoje ovocie.
V tomto období možno hneď nebudete vidieť výsledky toho, čo robíte. Pokladajú sa tu však dôležité základy pre spánkové návyky vášho bábätka. Preto, aj keď sa zdá, že to bábo ešte nevníma, nerobte veci, ktoré robiť nechcete. Neberte si bábätko do postele, keď ho na to nechcete naučiť. Nekolíšte bábätko do úplného zaspania, keď potom v 9tich mesiacoch budete mať ruky ako Rambo a bude to trvať veľmi dlho, kým takýmto spôsobom zaspí, ak vôbec zaspí. Nekŕmte bábätko iba trochu každú chvíľu, lebo si zvykne, že mu tá trocha na chvíľu stačí, čo potom neskôr vedie k tomu, že bude každú chvíľu hore pýtať zasa trochu jesť. Nevyberajte bábätko okamžite pri prvom zamrnkaní z postieľky, lebo do budúcnosti ho tým naučíte, že keď počas spánku precitne (čo sa nám dospelým stane za noc x-krát), nebude vedieť pokojne samé znovu zaspať. Proste nerobte veci, ktorých následky budú mať dopad na budúcnosť, aj keď teraz môžu vyzerať nevinne.
A po ďalšie - nepočúvajte ma, ak vám vaša intuícia hovorí čosi iné. Teda, nepočúvajte ma vo všetkom. Ale niečo si nájdite :), čo vám pomôže, alebo vás inšpiruje, alebo ste si pri čítaní povedali: áno, toto presne sa mi deje a chcem s tým niečo urobiť!
Na tieto tipy som neprišla ja sama. Nie je to tak, že toto fungovalo na moje dieťa a na základe mojej skúsenosti tieto veci zovšeobecňujem a tvrdím, že budú fungovať aj u vás. Toto sú všeobecné veci, ktoré by mali fungovať na väčšinu našich malých "prípadov" a fungovali aj u nás. Čiže poskytujem skúsenosť z prvej ruky.
Dúfam, že sa vám nejaké tipy zapáčia a osvedčia! Budem rada, keď mi o tom aj napíšete.
Vaša Lucy
Comments