Nakupujeme pre bábätko - oblečenie, kozmetika, drogéria, boľavé bruško / koliky
- Lucka Palátová
- Aug 20, 2020
- 7 min read
Updated: Nov 21, 2020

Ahojte! :)
Píšem teda posledný článok tejto série, a to o oblečení a nákupe kozmetiky a drogérie pre bábätko.
Nechcem to úplne poňať v takom duchu, že vám budem odporúčať konkrétne značky a obchody, kde sme čo kupovali, lebo napríklad výber takej bábätkovskej kozmetiky je teraz celkom veľký a každý preferuje niečo iné. Aj keď samozrejme, ako v predošlých článkoch, vždy vám dám tip, odkiaľ to máme my a prečo. No skôr by som tento článok chcela poňať v takom minimalistickom duchu - čo stačí kúpiť babätku - či už na oblečenie alebo čo sa týka kozmetiky.
Hlavne to oblečenie... Je ťažké sa držať a udržať a nekupovať všetky tie rozkošné vecičky a kompletíky pre malé bábätko, lebo je to jednoducho strašne chutné. A je to podľa mňa najťažšie hlavne pre prvomamy. Predstavujeme si, ako v tom naše bábätko bude vyzerať, ako ho do toho oblečieme keď pôjdeme tam alebo tam. Ako tomu dievčatku natiahneme pančušky a dáme jej tú rozkošnú sukničku na traky, ako toho chlapčeka oblečieme do košieľky s motýlikom... No a potom príde stret s realitou - zistíme, že sme spotené až za ušami, keď sa snažíme tomu malému kŕčovitému stvoreniu obliecť hocičo, čo i len bodyčko, nie že by sme si ešte trúfli na pančuchy :D. Aj len taký obyčajný svetrík cez hlavu je celkom záhul obliekať - aspoň čo si ja pamätám...
Takže vo všeobecnosti, prv, než sa dostanem ku konkrétnym tipom, by som povedala - preferujte veci na gombíky, cvoky a zipsy. Nekupujte nič, čo sa nejak komplikovanie zapína, alebo oblieka cez hlavu. Bábätko s vami ešte nebude vedieť spolupracovať. Nebude vám vedieť zvnútrá svetríka podať ručičku do rukáva, nebude ju vedieť vystrieť, aby vám to uľahčilo... nebude sa mu to páčiť. A bude to dávať najavo. Plačom. A vy sa budete potiť :D. Tak sme zas pri tom potení :D.
kategória: Oblečenie
Čo sa zíde:
veeeľa bodyčiek s dlhým a krátkym rukávom
veeeeľa dupačiek - čiže celotelové pyžamká (pozor na bočnú nohu!) *Vysvetlím pojem "bočná noha" : - sú to dupačky, ktoré majú zapínanie do takého esíčka, prvú polovicu po koniec bruška majú gombíčky (cvoky) stredom a od bruška po spodok majú cvoky iba pozdĺž jednej nohy. Čiže keď do toho bábätko obliekate, musíte mu tú jednu kŕčovito zaťatú nôžku, pasovať do dupačky, ktorá nemá žiadne cvoky, ktoré by sa rozopli a uľahčili by vám obliekanie. Nie, že by sa nedali používať, len je to menej praktické. Najčastejšie sme bodyčka aj dupačky kupovali v Tescu, Lidli a neskôr aj v Pepcu (hlavne kvôli cene, ale teraz má Pepco aj kolekciu bodyčiek a dupačiek a takýchto bábätkovských vecí v biobavlne, čo sa mi veľmi páči!) tip: Ešte čo sa týka tých obchodov: Tesco - veci odtiaľto sú materiálom aj prevedením najkvalitnejšie, dlho vydržia, nevyperú sa hneď, ani neprederavia. Vecičky sú skôr širšie a kratšie (alebo "akurát" sadnúce) a pevnejšie. Lidl - tiež materiálovo príjemné, z biobavlny, len mi prišli vždy akoby trošku tenšie, hladšie a hlavne, dlhšie. Čiže napr. číslo 56 z Lidlu som Vivi obliekala, keď už nosila 62 z Tesca :). Tiež sa mi však pri nich nestávalo, že by sa nejak párali, strácali tvar alebo že by sa v nich robili dierky. Pepco - tiež sú to veci zo 100% bavlny, ale sú tenšie, kvalita obšitia okolo cvokov a lemu tiež nie je najlepšia a po čase sa mi v niektorých porobili dierky. No cenovo vychádzajú veľmi dobre, majú veľmi pekné motívy a proste vám ich nie je až tak ľúto, keď sa s nimi niečo stane.
tepláčiky - s voľnou gumičkou v páse (resp. miesto gumičky je vlastne taký cca 10 cm pás elastickejšej látky) *Žiadne pevné gumičky v páse! Bábätká často bolí bruško a tlak gumičky na bruško by to len zhoršoval. Veľmi pekné,aj vzhľadovo aj materiálovo, zvyknú mávať v Lidli :). Odtiaľ sme mali asi všetky, čo sme používali.
overal - najmä v prípade jesenných a zimných bábätiek. Miesto zimnej bundy. Čiže niečo teplé a huňaté, alebo niečo z takého materiálu ako sú zimné bundy, len je to na celé telo. Bábätko v tomto období aj tak chodí na prechádzky v kočíku, kde je zakryté a chránené a netreba ho obliekať ako dospeláka, do bundy a nohavíc. V prípade letných bábätiek neviem poradiť, ale pri takých by to podľa mňa išlo aj bez toho. A dokúpite až na zimu. :)
svetríky na gombíky
termo čiapka prekrývajúca ušká na uviazanie - vo všeobecnosti preferujte čiapočky na uviazanie pod bradičkou. A z kvalitných materiálov, v ktorých sa im nebude potiť hlavička. Najmä keď pôjdete von. Hoci my sme asi prvé 3 mesiace na Vivinkinu minihlavičku používali ručne pletenú čiapočku, ktorú som kúpila v pôrodnici od jednej sestričky, čo ich plietla, pretože bola presne dizajnovaná na hlávku novorodeniatka. Aj veľkosťou a mala vpredu do čela uštrikovaný taký trojuholník, ktorý chránil mäkké miesta - fontanelky - na hlavičke. Pozri foto ;)

ponožky - aj keď toto je pre mňa stále taká otázna položka. Že či to ozaj treba, keď bábätko obliekate do celotelových dupačiek. Pri kopkaní nožičkami sa, aspoň našej Vivi, akékoľvek ponožky okamžite zošuchli. Naozaj som ich začala používať asi od 3-4 mesiacov, kedy som ju už prezliekala po noci z pyžamka do denného "outfitu" - väčšinou bodyčka a tepláčikov s ponožkami. A najviac sa mi osvedčili ponožky z Tesca a Pepca, lebo mali lepšiu gumičku, ktorá držala na nožičkách.
Čo nie/netreba:
kompletíky
svetríky cez hlavu
bodyčka s komplikovaným zapínaním (kadejaké prekladanie, cvoky zvnútra, zvonku, pri ramene, kto sa má v tom vyznať?!) alebo s volánikmi okolo krku (ktoré môžu dieťatko otravovať) alebo nášivkami, ktoré zvnútra škriabu
dupačky s bočnou nohou :D
pančuchy, ponožky
zimné topánky alebo akékoľvek topánky
zimná bunda (ak čakáte "zimné" bábätko)
nohavice "na von"
čiapky na von, ktoré sa nedajú uväzovať pod bradou
čelenky pre dievčatká - aspoň z môjho pohľadu je to blbosť a môžete tým akurát tak zapríčiniť, že budú vášmu bábätku odstávať ušká. Plus uzlíky na tých čelenkách sú podľa mňa dosť tvrdé a tlačia hlavičku akurát v tých mäkkých miestach. Nestojí to za to. Bábätká sú rozkošné samé o sebe, aj bez čeleniek ;).
Plus pri obliekaní bábätka vo všeobecnosti platí - o jednu vrstvu viac, než v akej je príjemne vám. Preto sa napríklad pod pyžamkové dupačky dáva bábätku ešte bodyčko buď s krátkym alebo dlhým rukávom. Samozrejme, treba sledovať samotné dieťatko, či mu to tak vyhovuje. My sme Vivi takto obliekali a hoci bola zima, bola v tejto kombinácií vždy spotená (najmä po spaní), takže sme potom vrstvu s bodyčkom odobrali.
kategória: Kozmetika
Tak tu je toho na trhu neúrekom. Závisí len od vás, čo preferujete. V úplných začiatkoch to však nie je o žiadnej veľkej kozmetickej "výbave". Bábätká sa neodporúča ani premazávať olejom, ako kedysi mastili nás, pokiaľ nemá nejaké kožné problémy.
Základná výbava by teda mala byť :
jemné mydielko na kúpanie - my sme kupovali od narodenia mydielko značky Sebamed a nikdy sme s ním nemali žiaden problém.
rybia mastička na riťku (my používame značku Vulm)
Sudokrém na zapareniny
Ak by sme chceli niečím natierať aj telíčko, asi by som šla do telového mlieka tiež od značky Sebamed. Zatiaľ sme však nekupovali. Všetko závisí od pokožky dieťatka. Alebo ak dieťatku robí dobre napríklad nejaká masáž po kúpaní, bolo by fajn ho niečím jemne ponatierať. :)
Neskôr (asi od 4 mesiacov) sme prešli na umývací gél na telo+hlavičku a penu do kúpeľa značky Babylove sensitive a používali sme aj penu do kúpeľa a telový krém od Johnson's Baby - Good night sleep (dúfajúc, že nám ho všetkým zaručí :D) . No zložením je podľa mňa kvalitnejšia tá kozmetika Babylove sensitive :).
kategória: Drogéria
v čom prať - Persil sensitive - prvého pol roka bez aviváže, potom ak chcete skúsiť pridať aviváž, tak odporúčam nejakú sensitive. My milujeme vôňu Cocolino sensitive a inú už nekupujeme ani pre nás.
umývanie fľašiek - fľašky sa samozrejme sterilizujú, ale ak potrebujete nejakú počas dňa umyť a použiť znovu, sú rôzne prípravky určené špeciálne na kojenecké fľaše. Napríklad od Nuk, ale my sme neskôr objavili aj Jar pure bez vône, farbív, takú veľmi neutrálnu a hlavne lacnejšiu variantu týchto umývacích prostriedkov.
prípravok na dezinfekciu dudlíku - Aquaint dezinfekčná voda- zíde sa do prebaľovacej tašky, lebo častokrát sa stane, že dudlík vám vypadne na zem, alebo že potrebujete niečím dezinfikovať napríklad teplomer, tak toto je dobré:...
na dezinfekciu nejakých drobných rán, alebo keď dáte pichnúť ušká - Detol bez alkoholu v praktickej fľaštičke v sprejovej forme.
kategória: Keď trápi bruško
Prvé mesiace je to dosť častý úkaz. Bábätko veľa plače, je nespokojné, nedá sa utíšiť, mnohé noci sú z polovice preplakané... Koliky, nevyzreté črievka, ťažké, prípadne nepravidelné kakanie, nám pomáhali riešiť tieto veci:
krém Pupík + nahriata teplá plienka + cvičenie s nožičkami (kolienka k brušku)
probiotiká Infant Dophilus - nám veľmi sadlo ich zloženie a skupina konkrétnych probiotických kultúr - obsahuje kmene bifidobaktérií aj lactobaktérií a v 1 g je až 500 miliónov životaschopných baktérií. Je v práškovej forme, skladuje sa v chladničke a dá sa pekne zarobiť do mliečka a je vhodný od narodenia! V popise nájdete, že sa vyslovene odporúča pre predčasne narodené detičky, deti narodené cisárskym rezom alebo pri prechode na tuhú stravu. Keď mala Vivi koliky, veľa som googlila a prečítala všeličo možné, a tieto ľudia najčastejšie spomínali, že naozaj pomohli. Aj so stolicou (aby bola pravidelnejšia), aj s plynmi a tak. Okrem toho, keďže vieme, že sídlo nášho imunitného systému je v črevách, tak jej to dávame doteraz a naozaj býva veľmi málo chorá. *Skúšali sme probiotiká Biogaia, ale tie nerobili nič, respektíve nám nepomohli.
proti plynom a nafukovaniu Sab simplex
špeciálne UM Beba anticolic, ktoré sa môže používať od narodenia až do 1 roka. My sme ju používali zhruba do 8-9 mesiacov.
Od 1.mesiaca života sa má začať bábätku dávať vitamín D. Väčšinou pediatri predpisujú Vigantol, pretože ten sčasti prepláca poisťovňa. Nie všetkým však sedí, môže spôsobovať ťažkosti s bruškom. Dobré je skúsiť potom alternatívy a kúpiť vitamín D na báze oleja, napríklad olivového. Ten si potom ale v plnej výške hradíte vy. My používame Vitamín D3 od Generica. Doteraz. :)
No a to by bolo z mojich skúseností a odporúčaní, ako sa pripraviť na bábätko, asi všetko. :)
Dúfam, milé nastávajúce (prvo)maminky, že vám to pomôže a ušetrí čas, keď budete nejaké podobné veci potrebovať alebo hľadať. Čerpala som vyslovene z vlastných skúseností, ale keďže každé dieťa je iné, treba hľadať, čo vyhovuje práve tomu vášmu. Hlavne čo sa týka tej drogérie, kozmetiky a prípravkov z lekárne (tie hlavne odporúčam konzultovať s pediatrom).
Vaša Lucy
Commentaires