Nakupujeme pre bábätko - IKEA
- Lucka Palátová
- Jun 20, 2020
- 8 min read

Táto, dúfam že séria článkov "nakupujeme pre bábätko", vzniká jednak pre moje spomienky na to, ako sme sa pripravovali na naše druhé bejby, a tiež pre ostatné maminy, ktoré sú alebo plánujú byť tiež tehotné a zišlo by sa im pár tipov, čo sa dá kde zohnať. Píšem to z pohľadu "druhomamy", teda niekoho, kto si týmito nákupmi už raz prešiel a viem teda, čo sa nám skutočne zišlo, čo mi napríklad vtedy kúpiť nenapadlo, alebo čo som kupovala aj zbytočne alebo priskoro.
Bábätku teda budem už hovoriť "naša E", pretože to bude dievčatko. No a z toho je asi jasné, že čo sa bude dať, podedí po našej Vivi. No bude mať aj vlastnú výbavičku, pretože niektoré veci jednoducho chcem, aby boli nové - či už z hygienických alebo sentimentálnych dôvodov. Také, že len jej. A tiež aby niektoré Vivinkine veci zostali "len jej" a mala som k nim spomienku len na ňu. Asi chápete, maminy? :)
No ale poďme k tej Ikei. Ikeu mám rada aj vo všeobecnosti. Pre mňa dokonalý obchod na zariaďovanie interiéru. Ich nábytok a doplnky sú pekné, v rôznych štýloch ktoré idú s dobou, takže si tam človek vie vybrať. A majú tam tiež veľa vecí pre bábätká na realívne malej ploche, čo mne, ako tehotnej v treťom trimestri, veľmi vyhovuje. Všetko pekne pokope a príliš sa nenachodím. Okrem toho, výrobky sú z "naozajstných" materiálov, či už keď sa bavíme o nábytku, tak z dreva alebo o textíliách, tak bavlna. Nie vždy to riešim čo sa týka mňa, ale predsa pre dieťatko sú najlepšie čo najmenej syntetické materiály. Ale na druhej strane sa snažím byť "smart about money" a nepotrpím si na dizajnové alebo vyslovene handmade kúsky. Nie že by som niečo proti tomu mala, no ja osobne nepotrebujem deku s výšivkou mena, ani značkové uteráčiky alebo nejakú extra špeci postieľku (pokiaľ ide o bábätko), keď takéto veci vo veľmi dobrej kvalite viem zohnať tu. Iné je dostať takéto niečo do daru :).
Sú veci, do ktorých sa ale naozaj oplatí investovať, pretože to, že to stojí viac, je naozaj zárukou väčšej kvality či výdrže. Ale do vecí, ktoré sú "len" otázkou dizajnu, podľa mňa až tak nie a v tejto sfére rozmýšľam a nakupujem skôr prakticky.
I. Začnem teda najskôr tým, čo sme tam nekúpili a prečo.
Síce to "prečo" je asi jasné - už to doma máme.
Postieľka
Pôvodne sme tam išli s tým, že kúpime ešte druhú postieľku, lebo Vivi vo svojej zatiaľ spáva. Ale na mieste sme sa tak nejak rozhodli, že máme ešte 3 mesiace na to, aby sme ju naučili spávať v novej, už takej veľkáčskej postieľke, a teda novú posteľ budeme kupovať pre ňu. Nebudeme mať aspoň zbytočne doma dve bábätkovské postieľky, keď by nás aj tak čochvíľa čakala kúpa väčšej pre Vivi. Týmto sa to len celé urýchlilo. Malá E zdedí Vivinkinu postieľku, ktorú sme kupovali tiež v Ikey. V podstate tam nájdete najmä postieľky neutrálnej bielej farby, vhodné pre chlapčeka či dievčatko, cenovo sa líšia spracovaním alebo úložným priestorom, ktorý niektoré majú a niektoré nie. Táto naša ho nemá, čo je super, lebo my sme ešte tak podomácky znižovali spodnú polohu pretože raz sa mi stalo, že z nej vypadla (podotýkam, že už z tej zníženej polohy).
My máme túto a slúži super

Kojovankúš
Opäť taká tá vac, za ktorú buť chcete dať viac peňazí, lebo je dizajnovejšia, má peknú návliečku alebo si ju dáte u niekoho vyrobiť, alebo ju jednoducho kúpite tu. Za dvacku. Ja som kojovankúš nekupovala, lebo máme po Vivi a ten som kúpila v Lidli. No každopádne sa to pri bábätku zíde! Máte si ho na čo položiť, keď papá a nemusíte ho držať v náručí alebo podopierať, čo nie je pohodlné podľa mňa ani jednu zúčastnenú stranu. (foto)
Sleepsack
Viete, taký ten "vak" do ktorého zazispujete bábäťko a trčia mu odtiaľ len ručičky ale inak je pekne v teplúčku. Majú tam rôzne veľkosti aj farebné prevedenia. My však máme také doma po Vivi. Ale aj keby sme nemali či neodložili, teraz by som ich ešte nekupovala, lebo zatiaľ mám takú skúsenosť, že Vivi spávala rada tie prvé mesiace zavinutá. Dokonca tak, že v plienke a v zavinovačke, so zafixovanými rukami. Bábätká takéto zavinutie majú radi aj kvôli tomu, že často náhodne robia také trhavé, kŕčovité pohyby rúk (volá sa to Moorov reflex) a to ich pri spánku budí. Takto spia lepšie a dlhšie. :)

Prebaľovací pult
Mne všetky v tej IKEI pripadajú na moju výšku privysoké. Okrem toho, časom sa to vykryštalizovalo tak, že miesto prebaľovacieho pulta používame písací stôl na ktorom sme mali prebaľovaciu podložku otočenú tak, že sme pri nej stáli zboku. Bolo to veľmi výhodné, keď Vivi začala kopať nohami a terčom bolo moje brucho. :) Takže odporúčam napríklad aj takéto riešenie. Tentokrát plánujeme používať tiež tento písací stôl a ešte nepoužívaný kuchynský stôl malých rozmerov, ktorý budeme mať v spálňovom šatníku a naňho sme kúpili druhú prebaľovaciu podložku (o ktorej hovorím hneď nižšie).
II. No a teraz, čo sme kúpili:
Prebaľovacia podložka VADRA + návliečky na ňu VADRA
"To" miesto, kam položíte vašu ratolesť, keď je pokakaná alebo popišaná alebo oboje a idete ju prebaliť. My sme pôvodnú pre Vivi mali z nejakého detského obchodu. Tam sa dajú kúpiť tiež v dobrej cene, o to by ani tak nešlo, ale sú z takého tvrdšieho plastu, ktorý sa nám po pár mesiacoch na niektorých miestach pukol a bolo to ostré a nebezpečné a musela som to kadejak prekrývať plienkami. Potom sme kúpili túto z Ikey a boli sme vybavení. Teraz sme dokúpili ešte jednu, lebo plánujeme mať 2 "prebaľovacie staničky", keďže bývame v dome. Jednu dolu a jednu na poschodí v spálni. Viete ju používať len tak bez ničoho a prípadnú "nehodu" z nej jednoducho utrieť, ale keďže bábätká sú také uzimené, predávajú na ňu aj návliečku. My sme kúpili dve (+ jednu už máme doma), takže keď sa jedna zašpiní (čo sa isto zašpiní, možno v jeden deň rovno všetky 3 :D) tak budú ešte 2 v zálohe.
Prebaľovacia podložka LEN
Tenká, nepremokavá prebaľovacia podložka, ktorá sa zíde, keď napríklad prebaľujete na posteli, u niekoho na návšteve, na verejných prebaľovacích miestach, keď cestujete alebo sme ju dávali aj pod plachtu na matrac ako ochranu matracu. Povedala by som, že ideálny počet sú dve (ak používate aj ako ochranu matracu, tak tri). Jednu na doma a jednu vždy nachystanú v príručnej bábätkovskej taške.
Sada (10 ks) malých uterákov KRAMA + detská osuška RODHAKE
Túto sadu sme pri Vivi dokupovali až po jej narodení, keď som zistila, koľko všelijakých rôznych uteráčikov, handričiek a plienok (a to nie na prebaľovanie) okolo malého bábätka potrebujem. Bábätkám treba umývať očká a tváričku prevarenou vodou, takže logicky potrebujete niečo, čo do tej vody namočíte. Ja so mala vždy taký po ruke pri prebaľovaní, aby som si doňho utrela prsty od rybieho krému na zadok alebo Sudokrému :D. Využívali sme ich pri kúpaní, pretože Vivi nám najskôr veľmi plakávala, a tak sme jej začali dávať na bruško tieto uteráčiky, namočené do teplej vody, ktoré ju udržovali v teple a konečne sme si to kúpanie mohli užívať všetci. Neskôr som jej nejaké potiahla a používam ich na utretie tváre pri rannom a večernom čistení pleti - každý druhý deň ich mením, keďže môžem, lebo je ich tak veľa :). Tiež sme dokúpili jednu novú sadu, lebo pre E chcem nové, nepoužité uteráky.
No a keď už sme pri tých uterákoch, dajú sa tam kúpiť aj pekné, chutné a funkčné osušky na telo. Tento náš má jednu nevýhodu, ktorá bude časom výhoda. Má kapucňu, ktorá nie je súčasť toho klasického obdĺžnikového tvaru osušky a pre malé bábätko je aj dosť veľká. Ale keďže menšie osušky už doma máme (buď som kúpila v Lidli alebo aj tu v Ikey majú osušku RORANDE v menšom rozmere 80x80), myslela som, že toto bude rozumná investícia aj do budúcnosti. Jednu tohto štýlu čo už máme doma, používame doteraz. A určite sa dá použiť aj pre novorodenca, len v nej bude trošku stratený.

Plachty 2ks/balenie LENAST + 1 ks plachta RODHAKE
Tieto plachty sú zo 100 % bavlny a je možné ich sušiť v sušičke. Paráda. To je to, čo mňa ako mamu zaujíma. V ponuke majú rôzne farby aj vzory, plus také základné plachty LEN v cene 6eur/2 ks. Tie sme doma mali aj máme, ale nie som úplne fanúšik kvality toho spracovania. Sú tiež bavlnené, ale porobili sa na nich dosť rýchlo dierky, tak som tentoraz išla do trošku drahšej verzie dvojbalenia. Aj na "omak" sú pevnejšie.
Deka SOLGUL
Opäť 100% bavlna, je krásnej horčicovej farby a za minimálne polovičnú cenu (10 eur), ako v špecializovaných bábätkovských obchodoch. Resp. aj tam zoženiete lacnejšie, len tam s cenou klesá aj kvalita materiálu. Ale nehovorím, že časom nepoľavíte a nekúpite aj nejakú polyesterovú deku, ktorá bude mäkká a cute (hlásim sa!), lebo proste potrebujete nejakú ďalšiu alebo tú vašu zabudnete doma. :)
Hodiť sa bude do kočíka alebo prehodiť cez bábätko v autosedačke, môžete ho do nej zabaliť po okúpaní a možno časom sa z nej stane aj taká mojkacia deka. A nie je hrubá, čo nám pre naše koncoletné bábätko vyhovuje. :)
Malé milé knižky
Toto samozrejme nie sú žiadne "baby essentials" praktického typu. Ale na tú "Hru na schovávačku" mám krásne spomienky, lebo Vivi sa ako bábätku veľmi páčila. Teraz, keď si ju listovala, už si to komentovala sama: "Kde je macko? Tu je macko!"
A tá nová o myšičke ma jednoducho roztopila. Krásne ilustrácie na tému bežných vecí z dňa a života dieťatka - spinkanie, papanie, umývanie zúbkov, hranie sa vonku, maľovanie, balenie sa na výlet... Je bez textu, takže môžete komentovať a ukazovať všetko, čo je na obrázkoch, čo myšička robí, vymyslieť si k tomu vlastný príbeh alebo básničku... Čokoľvek ma napadá. Jediná nevýhoda je materiál strán - klasické mäkké strany, kriedový papier. Takže ak sa dostanú do rúk priamo malému bábätku, neprežijú :D.


III. Čo sme zatiaľ neriešili a prečo:
Ochranu proti nárazom
Ja osobne som najmä proti tým, síce krásnym, ale neprievzdušným a tým pádom nebezpečným vankúšikovým obloženiam celej postieľky. Jednak sú, ako som povedala, neprievzdušné, a po druhé - sú vysoké. Keď bude malá E ležať v postieľke a ja vo svojej posteli, chcem vidieť ju a nie macíka z protinárazového vankúšika. Okrem toho, malé bábätká sa v tej postieľke v podstate samé ani nehýbu a nerobia žiadne prudké pohyby. Zmysel to má podľa mňa až od momentu, keď sa vám bábätko začne v postieľke samé obracať, čo je cca v 4-5 mesiacoch, niekedy skôr, niekedy neskôr. Vtedy vie aktívne zmeniť svoju polohu napríklad keď sa mu zle leží alebo dýcha.
Paplón, podušku a návliečky na ne
Malé bábätko má spať na rovnom. Z bezpečnostných aj zdravotných dôvodov (vývoj chrbtice, tvar hlavičky atď.). V postieľke nemá byť nič, do čoho by mohlo zaboriť hlavičku, pretože tú zatiaľ nevie zdvihnúť. Nič, čo by ho mohlo prekryť a brániť mu dýchať. Aspoň my sme boli takýto striktní a aj budeme. Vivi nemala v postieľke žiadne "cute" poduštičky, paplón, deku, podušku, nič prevesené cez okraj postieľky, čo by nejak mimovoľne vedela na seba stiahnuť. Bola zabalená v zavinovačke, v ktorej som ju každý druhý spánok polohovala tak, ako mi ukázali v pôrodnici. Raz na jednu stranu a raz na druhú stranu, jemne bokom opretá o stenu postieľky. A nikdy som ju nedávala spať na chrbát do stredu postieľky (kým som to teda vedela ovplyvniť :D) - či už zo strachu, že by sa v tejto polohe mohla povrackať alebo aj kvôli tvaru hlavičky, aby ju zozadu nemala sploštenú.
Ale to som trošku odbočila. Proste toto má čas. Podušku sme zaviedli asi keď mala nejak tesne pred druhými narodeninami. Dovtedy ju tam nechcela. A čo sa týka paplóna - ten už síce kúpený máme, ale spáva v sleepsacku odkedy sa vedela "vymaniť" zo zavinovačky. A zatiaľ paplón nechce. Ja som s tým ok, kým sa zmestí do sleepsacku. Potom to budem musieť riešiť. :D
No a návliečky sú tým pádom tiež zatiaľ zbytočné. :)
Z tohto nákupu a mojich osobných odporúčaní je to zatiaľ všetko. Tak zatiaľ "dočítania" v ďalšej časti tejto série nákupov pre bábätko :).
Vaša Lucy
Comentários