Nakupujem pre seba - do pôrodnice a po pôrode
- Lucka Palátová
- Jul 29, 2020
- 7 min read

Ahojte! :)
Preruším na chvíľku sériu článkov "Nakupujeme pre bábätko" (už vás čaká posledný na tému oblečenie a kozmetika/drogéria) a napíšem tento. O sebe. O nás. Budúcich mamách. Lebo síce je tehotenstvo najmä o tom novom človiečiku, čo v nás rastie a pôrod v podstate tiež, tak sa týka aj nás. Na to by sme nemali zabúdať. A aj my musíme byť pripravené. Nejdem tu ale rozoberať psychickú prípravu na pôrod. Ja som z tohto môjho blížiaceho sa celkom pekne vystrašená aj teraz, hoci to bude môj druhý. Moja pôrodníčka, s ktorou som bola strašne spokojná, je na materskej a ja stále nemám doktora, ku ktorému by som o dva týždne mala začať chodiť na poradňe do nemocnice a neviem, či to bude plánovaný cisár alebo sa to rozbehne normálnou cestou. A som celkom vydesená z oboch možností. Z tej prvej preto, lebo viem, čo to bude a z tej druhej preto, lebo neviem...
V tomto článku vám však chcem dať pár tipov na to, čo si so sebou vziať do pôrodnice a čo mať nachystané pre seba doma, keď sa z nej vrátite a prečo.
I. Do pôrodnice
Kategória: Oblečenie

nočné košele - nepodceňujte počet nočných košieľ. :) Ja som si teda prešla cisárskym rezom, čiže jednak som si možno pobudla v nemocnici o nejaký deň dlhšie, ako niekto, kto rodil prirodzene a tiež sa celý pôrod odohrával "na Evu", takže som hneď nezašpinila jednu nočnú košeľu, ale kľudne by som ocenila, keby som mala zbalenú o jednu košeľu navyše (mala som 3). Prečo? Jednak sa vplyvom všetkých tých hormónov budete dosť potiť a oceníte môcť si prezliecť každý deň jednu čistú, a po druhé - aspoň z mojej skúsenosti - nehrnula som sa každý deň do sprchy, pretože som sa bála máčať si vo vode tú čerstvú ranu na bruchu. Predpokladám, že dáko podobne to bude aj po prirodzenom pôrode a jednoducho, nebudete mať chuť, náladu, silu a ani čas si tam dávať sprchové seansy. Takže radšej každý deň aspoň do čistého, pre lepší pocit. :) Ja by som odporúčala 4 kusy a kojofriendly - čiže na gombíky :). Ja som si zatiaľ 3 kúpila v Tescu, kde majú presne také košeľové a celé na gombíky.
dojčiace podprsenky - myslím, že to dokonca nemocnice majú napísané aj v zozname vecí, ktoré si majú mamičky doniesť. Hlavne nech sú pohodlné a dá sa v nich aj spať. Opäť, kvôli hormónom bude táto oblasť obsahovať veľa telesných tekutín ako pot, kolostrum a neskôr aj materské mliečko, čiže budete dolepené, spotené a bude fajn mať na sebe niečo pohodlné. Ideálny počet je podľla mňa tak 3-4 ks. Nezabúdajte si ich kúpiť o niečo väčšie, pretože prsia po pôrode budú naliate a väčšie ako normálne. Ja nové asi kupovať nebudem, mám ešte po tehotenstve s Vivi a kupovala som ich v H&M. Takéto...
popôrodné nohavičky - toto som pri prvom pôrode nejako opomenula a veru mi to celkom chýbalo. Fungovala som v klasických, v ktorých som mala ale stále pocit, že sa mi šúchajú o jazvu, takže teraz si ich určite zadovážim. Okrem toho, lekári to nemajú radi, keď si dávame klasické nohavičky. Našla som fajn článok samostatne na túto tému, tak vám ho sem zalinkujem - tu, lebo zatiaľ ich ešte kúpené nemám. Prikláňam sa však k možnosti sieťovaných nohavičiek značky Carriwell alebo Chicco Mammy, ktoré sa dajú aj prať. Z jednorazových sa v článku spomínajú nohavičky značky BabyOno a Canpol Babies, len si treba dať pozor na výber veľkosti, aby vás netlačila gumička.
Kategória: Hygiena a kozmetika
Lactacyd sensitive vlhčené utierky - tieto som mala so sebou už pri prvom pôrode a nemohla som si ich vynachváliť. Ako som už spomínala, môj pôrod skončil sekciou, a tak sprchovanie sa nebolo úplne to najpríjemnejšie, po čom by som túžila. Jednak kvôli bolesti jazvy ale aj zo strachu z rozmočenia jazvy. Bolo nám však povedané, že po každej potrebe si treba tieto partie ísť osprchovať (umyť vodou), no ja som častokrát miesto toho použila práve tieto utierky. A bolo to oveľa pohodlnejšie a minimálne rovnako hygienické, ak nie hygienickejšie, pretože tieto utierky sú určené svojím zložením aj pH priamo na tieto miesta. Určite si ich beriem znovu!

Popôrodné vložky - ja sa musím priznať, že pri prvom pôrode som nevedela, čo sa tým myslí a aby som bola múdrejšia, ani som nič negooglila. Proste som to zobrala tak, že vložky ako vložky a vzala som si tie, čo používam bežne. Akože všetko bolo ok a v podstate mi iné nechýbali, ale opäť, vravím to z pozície pôrodu sekciou. Tieto popôrodné vložky sú vlastne také tie veľké, hrubé, bezkrídelkové, ktoré by ste si už v dnešnej dobe asi nikdy nedali počas menštruácie, ale tým, aké sú veľké, mäkké a pohodlné, robia na túto oblasť dobre a viem si predstaviť, že to žena ocení najmä po vaginálnom pôrode. V nemocnici sú dostupné aj na izbách, ale od istého momentu, neviem už presne akého, máte začať používať tie, čo ste si priniesli. Kúpite ich bežne v DM - také najbežnejšie a najlacnejsie sú Samu Classic od firmy Hartmann.

Vložky do podprsenky + mastička na bradavky - lebo kolostrum, mlieko a ich samovoľné vytekanie a mastička na bradavky sa zíde vždy v prípade problémov s prisatím napríklad. Ja som takéto niečo, myslím, v nemocnici nepotrebovala, ale sú mamičky, ktoré sa rozkoja po pôrode pomerne skoro a je to fajn mať so sebou a nechodiť s mokrými fľakmi v oblasti pŕs. Kupovala som v DM - ich značku babylove.
Čistiaci gél na tvár/ micelárka a krém - toto vám možno môže pripadať také od veci, ale vezmite si so sebou aj takú ľahkú "skincare", ktorú máte rady. Niečo, čo vašu pleť osvieži alebo dodá dobrý pocit, keď sa s tým umyjete alebo nakrémujete. Ja som to prvý raz podcenila a povedala som si, že mi budú stačiť len vlhčené čistiace obrúsky na tvár, keby dačo. Nikdy predtým som ich neskúšala a jediné, čo mi dali, bol dolepený pocit na tvári. No ale prečo to spomínam? Máte vôbec "chuť" alebo čas robiť nejakú skincare po pôrode? Úprimne - nie. Ale mne sa napríklad stalo, že hneď na druhý deň po pôrode mi pleť úplne zblbla - vybehli mi na povrch asi všetky póry, ktoré som mala a úplne mi zmastnela a mala som veľkú potrebu dať si tú "mastnotu" nejako dole. Umytie vodou nepomáhalo a ani tie obrúsky, čo som so sebou mala. Takže aspoň niečo. V prípade, že sa vám hormóny začnú búriť už hneď v nemocnici. Moje "must have" sú určite krém Weleda skin food light a Balea micelárka alebo CeraVe čistiaci gél.
II. Po pôrode
Kategória: Oblečenie
V rámci tejto kategórie by som povedala najskôr asi toľko, že hlavne pohodlné. ALE, ak ste tiež ten typ čo ja, že sa musí cítiť okrem pohodlia aj pekne, tak skúste hľadať veci, ktoré spĺňajú aj jedno aj druhé. Nemusíte sa, a asi sa ani hneď nebudete cítiť ako modelka, ale noste veci, v ktorých sa cítite dobre a ktoré vám budú aj v takomto období, tesne po pôrode, lichotiť.
Veci na doma a na von - pre každú z nás to môže znamenať niečo iné - tepláky, legíny, keď je leto a teplo tak šaty, keď je zima tak cozy veľké pletené svetre a roláky... Proste vyzbrojte sa niečím, čo si budete môcť obliekať doma a bude vám to dobré. A aj niečo "na von" - napríklad na prehliadku k lekárovi s vami či vaším dieťatkom, alebo na kočíkovanie. Teraz hovorím hlavne o nohaviciach. Lebo po pôrode vám mnohé netehotenské veci z predtehotného obdobia ešte dobré nebudú a nebude vám v nich príjemne. Čo sa týka pôrodu cisárskym rezom, zabudnite na tesné džínsy. To brucho bolí. Jazva bolí. A čokoľvek, čo vás stiahne, vám pripadá, že vás sťahuje presne v mieste jazvy. Ja som mala v tomto období jedny jegginsové rifle na gumičku, ktoré som ozaj že zodrala a dobre poslúžili a ešte jedny "mom jeans" širokého strihu, voľné na páse, ktorý som neskôr, keď už brucho nebolelo, vedela korigovať opaskom. Akože jasné, môžete tie prvé týždne ďalej fungovať aj v tehotenských veciach. Tiež to tak u mňa úplne na začiatku bolo, ale potom mi to prišlo divné a nechcela som viac nosiť tehotenské oblečenie, keď som už tehotná nebola. Osvedčili sa mi legíny o číslo väčšie, než som nosila predtým (najradšej ich kupujem v C&A) a voľnejšie tričká dlhšieho strihu. Opäť by som tu chcela podotknúť, že nie je nutné ďalej dávať zarábať tehotenskej a kojo-móde a kupovať si špeciálne tričká či tielka na kojenie. Postačí možno len niečo s V-výstrihom. :)

Nohavičky - toto je hlavne typ pre mamičky po cisárskom. Vysoké, bavlnené, prievzdušné nohavičky! V Tescu také nájdete pod názvom "full brief", len už dlho nemali veľkosť, ktorú by som potrebovala, tak si asi vystačím s tými, čo už mám. Vysoké, aby vám prekryli jazvu a aby sa vám gumička nešúchala v jej okolí. Ja som ich nosila v dvoch veľkostiach. Tesne po pôrode veľkosť 40, lebo som sa chcela cítiť pohodlne a ničím to brucho "nesťahovať" (niektoré som si dokonca zboku aj nastrihla, aby boli ešte pohodlnejšie) a potom veľkosť 38, keď som už mala pocit, že nejaký tlak znesiem za účelom formovania brucha do pôvodnej podoby. A za podobným účelom je fajn nosiť počas dňa, keď sa na to už trošku cítite, aj sťahovacie nohavičky. Nie že celý deň, ale aspoň pár hodín. Aby sa koža aj orgány zvonka aj zvnútra postupne dostali na svoje miesto a trošku sa stiahli.
Kategória: kozmetika a hygiena
Keďže som nezažila prirodzený pôrod, neviem, čo všetko potrebuje žena po ňom. Isto to budú nejaké dezinfekčné roztoky alebo mastičky a viem, že sa aj ťažko sedí, na čo tiež dostať kúpiť nejaké špeciálne popôrodné vankúšiky, napríklad aj v predeti.sk .
Ja som však mala výbavu podobnú tej, čo už aj v pôrodnici - vložky do nohavičiek aj do podprsenky, Lactacyd intímny umývací gél aj vlhčené utierky a jazvu som si ošetrovala skôr benzoliehom, aj keď niekto odporúča umývať repíkom. Ja som si to máčať nechcela, práve naopak.
Možno by bolo fajn nachystať si niekde po ruke v kúpeľni alebo na WC taký košíček, kde pár kusov z každého budete mať.
babywipes - myslím si, že skôr či neskôr objavíte nový rozmer detských vlhčených utierok a začnete ich používať na všetko :D. Aj na seba. Pretože ak je to dostatočne citlivé na oblasť intímnych partií vášho bábätka, bude to stačiť aj vám :). Celý tento článok je v znamení úprimných rád a tipov, možno až trošku príliš úprimných, ale veď čo, sme ženy. Dobré sú napríklad na také rýchle poutieranie sa v oblasti pŕs - po kojení alebo v noci. V noci sa tie prvé týždne asi budete kvôli hormónom a všetkému, čo sa vo vašom tele odohráva, potiť ako prasiatko.
telové mlieko - ak sa radi krémujete po sprchovaní, tak odporúčam používať niečo veľmi jemne parfumované alebo telové mlieka z detskej rady kozmetiky. Bude to pre bábätko určite príjemnejšie a bezpečnejšie.
Samozrejme, napadá ma spomenúť viacej vecí k tomuto článku, napríklad sťahovací pás (slúži na čosi podobné, ako tie sťahovacie nohavičky, ktoré som už spomínala), ktorého nosenie samozrejme treba konzultovať so svojim lekárom (a odporúča sa napríklad ak máte diastázu na bruchu) alebo že - zásobte sa dospeláckymi plienkami, lebo ich vraj budete po vaginálnom pôrode potrebovať.
Ale nechcem tu písať a odporúčať veci, ktoré nemám osobne vyskúšané, nikdy som ich nepotrebovala a ani ich nejdem kupovať. Takže to by bolo asi všetko :).
Veľmi dúfam, že vám to pri príprave na pôrod a do pôrodnice pomôže a že nezabudnete popri bábätku myslieť aj na seba :).
Vaša Lucy
Comments