top of page
Search

Pixie cut - prv ako sa dáte ostrihať

  • Writer: Lucka Palátová
    Lucka Palátová
  • Jul 5, 2021
  • 4 min read

Ahojte!

Nedávno som sa po 4.krát v živote dala opäť osprihať na krátko a napadlo ma, keďže som už v tejto oblasti skúsená :D (minule som to počítala a vlastne som počas posledných 10 rokov minimálne polovicu tohto času nosila pixie účes), že by som k tejto téme mohla poskytnúť pár rád. Možno by to niektoré z vás zaujímalo. Tak poďme na to :)




Prv, ako sa dáte ostrihať:


1. Nájdite si vhodný obrázok alebo inšpiráciu

Slovom "vhodný" myslím, aby ste si hľadali inšpiráciu podľa obrázkov/herečiek s podobným typom tváre (oválny, guľatý, srdcový, hranatý), s na pohľad podobnou štruktúrou alebo hustotou vlasov a prípadne aj podobnou farbou. Tak dostanete celkom dobrú víziu toho, ako by to mohlo vyzerať na vás. Lebo podľa mňa klasická chyba je, že chcieť účes, ktorý sa nám páči na niekom inom, nie je vždy najlepší nápad, ak ten niekto je úplne iný typ ako my. Nejde totiž len o samotný účes, ale aj o jeho nositeľa, že mu sedí a ladí aj k tvári, postave či osobnosti. A toto je podľa mňa fajn uvedomiť si a takto si hľadať inšpiráciu, nech idete do akejkoľvek dĺžky vlasov.

Tu je zopár krásnych žien, podľa ktorých som sa inšpirovala ja: Michelle Williams, Ginnifer Goodwin, Carrie Mulligan, Mia Farrow (úplná klasika), Anne Hathaway či Emma Watson. Najviac však asi prvou spomínanou. No a samozrejme ak si ťuknete "pixie cut" či do google alebo instagramu, nájdete tam tiež tony inšpirácie. Potom si vaše "dream obrázky" uložte a v kaderníctve ich ukážte.



2. Upozornite na detaily

Ak je niečo, čo chcete, alebo aj nechcete, aby v účese bolo, upozornite na to kaderníčku, aby vedela, na čom si má dať záležať. Ja som napríklad upozorňovala na to, že nechcem mať objem na vrchu hlavy, žiadny účes á la fúkaná.


3. Záväzok

Keď idete do tohto účesu, mali by ste byť odhodlaná ho tak nejakú dobu nosiť. Jedine tak má zmysel ísť do tak veľkej zmeny.


4. Farba vlasov

Pri takto krátkych vlasoch je hneď vidieť odrast, najmä okolo uší a tváre. Najlepšie je preto zvoliť farbu vlasov čo najpodobnejšiu vašej pôvodnej, ak sa v týchto odtieňoch cítite dobre. Ja som napríklad pri dlhších vlasoch nosila výrazne ryšavú, až oranžovo ryšavú, ale upustila som od intenzity tejto farby a išla som do miernejších a prirodzenejších ryšavých odtieňov, aby farebný rozdiel nebol taký do očí bijúci. Takže pokiaľ je veľký rozdiel medzi farbou, ktorú nosíte a vašou originál farbou, zakrátko to bude vidieť viac, ako pri dlhých vlasoch, pri ktorých sa to dá dlhšie kamuflovať.


5. Údržba

Tiež si treba uvedomiť, že aby účes vyzeral dobre, treba ho pravidelne udržiavať. Asi každých 5-6 týždňov. Čo ma privádza k ďalšiemu bodu.


6. Peniaze

Áno, tento účes je praktický a jeho úprava v bežné dni šetrí kopu času, ale tým, že ho treba udržiavať, ide to dosť do peňazí. Teda v závislosti od toho, aké ceny sú v kaderníctve, do ktorého chodíte, ale v tomto prípade by som vám radila radšej zainvestovať do dobrej kaderníčky ako snažiť sa na tom ušetriť. A to ma zase privádza k ďalšiemu bodu :)


7. Výber kaderníctva/kaderníčky

Pri takejto zmene účesu je extrémne dôležitý výber kaderníka aj samotného kaderníctva. Z mojich skúseností - nechoďte do kaderníctva, kde si vás hneď posadia do kresla, oviažu okolo vás tú čiernu vec aby na vás nepadali vlasy a potom sa len tak medzi rečou opýtajú, ako to budete chcieť, ani vás poriadne nepočúvajú a začnú strihať. Radšej zainvestujte do profesionálneho prístupu aj prostredia. Budete sa cítiť lepšie a istejšie. Ja chodím do kaderníctva, kde pred každým strihaním, či idem iba na úpravu vlasov alebo na väčšiu zmenu, prebehne konzultácia a porozprávame sa, ako si to predstavujem. Tu je priestor na ukázanie fotiek na inšpiráciu (a naozaj sú za to kaderníčky vďačné, keď okrem vášho popisu dostanú aj vizuálnu predstavu) a vysvetlenie, čo od toho účesu chcete. A to je podľa mňa veľmi podstatné.


8. Zasiahnite počas strihania!

Ak sa vám zdá, že ste sa predsa nejako s kaderníčkou nepochopili a že sa to uberá nežiaducim smerom, že vám trebárs zle rozdelila vlasy na cestičku alebo vidíte, že sa chystá ustrihnúť viac (alebo menej), ako ste si predstavovali alebo že nejaké miesto stále prestriháva a vám sa zdá, že "už by stačilo", tak to v procese strihania povedzte a nie že len zavriete oči a poviete si, že okej, takto som to nechcela, ale čo už... Alebo aj na záver, keď sa pýtajú, či ste spokojná a môže byť a vám sa ešte niečo "nezdá", kľudne to povedzte, na to sa vás to pýtajú. :)


9. Dorastanie

Keby ste sa predsa len v tomto účese nenašli, čaká vás proces dorastania. A musím vám úprimne povedať, že niektoré fázy sú fakt hrozné. Základ ale je, začať si zakladať vlasy za uši a pravidelne si nechať podstrihávať vlasy vzadu na krku, lebo tie keď necháte žiť si po svojom, tzv. "na Jágra", nevyzerá to lichotivo. A tiež je doležité do procesu dorastania opäť zapojiť vašu kaderníčku, oznámiť jej, že si vlasy nechávate dorastať a nechať si tento proces tak cca každé 3 mesiace skorigovať. Toto zmierni jednotlivé fázy dorastania a bude to vyzerať upravene aj počas tohto procesu. Mne napríklad prerod tohto účesu na bob po bradu trvá asi 10 mesiacov.


Ako si to tak spätne čítam, myslím, že mnohé z týchto rád sú platné, nech idete do akejkoľvek zmeny, nemusí to byť rovno dať sa ostrihať úplne na krátko. Tak verím, že vás to pushne správnym smerom a nový účes si užijete :). Za mňa to bola úžasná zmena. Hlavne čo do pocitu samej zo seba. Odkedy som sa dala ostrihať, cítim sa veľmi žensky a chic a vždy upravená, pričom úprava mi zaberie ráno naozaj pár minút (akože doslova, možno dve). :)










Comentarios


© 2020 by lucypalatova

bottom of page